Koncentrator tlenu to skuteczne urządzenie medyczne, które może być stosowane zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Główny jego cel obejmuje zwiększenie stężenia tlenu w powietrzu. Ta funkcja jest niezwykle przydatna w przypadku osób, które mają problemy zdrowotne związane z układem oddechowym, chorują na  niewydolność krążeniową czy borykają się z częstym niedotlenieniem organizmu.

Przeglądając oferty szeregu urządzeń dostępnych na rynku, szczególne zainteresowanie wzbudził we mnie koncentrator Philips Respironics Ever Flo. Po zakupie poddałam go kilkutygodniowym testom, które pozwoliły mi zweryfikować rzeczywistą jakość tego urządzenia.

Koncentrator tlenu Philips Respironics Ever Flo – najważniejsze parametry techniczne

Koncentrator Philips Respironics Ever Flo zaskoczył mnie w pierwszej kolejności intuicyjnym systemem. Urządzenie posiada alarm dźwiękowy i trzy kontrolki LED, które sugerują m.in. zbyt wysokie dostawy tlenu, zakłócony przepływ powietrza, ewentualne awarie lub brak połączenia ze źródłem zasilania. Wszystkie te informacje zostały wyszczególnione i dokładnie opisane przez producenta w dołączonej instrukcji.

W przypadku tego modelu koncentracja tlenu może osiągać ok. 90-96% (od 1 do 5 LPM). Koncentrator Philips Respironics Ever Flo zapewnia wysoki komfort użytkowania dzięki niewielkim gabarytom i stosunkowo niskiej wadze. Urządzenie posiada wymiary 58,4 × 38,1 × 24 i waży niecałe 15 kg. Ten aspekt może być niezwykle istotny dla osób poszukujących urządzenia łatwego w transporcie.

Najlepsze cechy koncentratora tlenu Philips Respironics Ever Flo

Kilkutygodniowe testy pozwoliły mi zweryfikować to urządzenie pod kątem parametrów technicznych. Jedną z jego niezaprzeczalnych cech jest niski pobór mocy – wynosi ok. 350-360 V. Urządzenie działa też stosunkowo cicho. Oglądanie telewizora czy prowadzenie rozmów z innymi domownikami w trakcie pracy koncentratora nie stanowiło żadnego problemu. Producent zaznacza, że praca urządzenia emituje dźwięki na poziomie 43 dBA.

Na szczególną uwagę zasługuje także kompresor. Według obietnic firmy Philips, jego żywotność to ok. 25 tys. godzin ciągłej pracy. Trudno znaleźć inny sprzęt w podobnym przedziale cenowym, które zapewniałby takie udogodnienia.

Subiektywna ocena koncentratora Philips

Jeśli chodzi o osobiste przemyślenia na temat tego urządzenia, jestem zaskoczona tak doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Jako osoba borykająca się z bardzo częstym niedotlenieniem organizmu widzę znaczącą różnicę w samopoczuciu. Podobnymi spostrzeżeniami podzieliła się ze mną także znajoma, która choruje przewlekle na astmę oskrzelową. Konsultowana z lekarzem tlenoterapia przyniosła oczekiwane skutki.

Warto pamiętać, że dołączona do koncentratora instrukcja pozwala nauczyć się odpowiedniego korzystania ze sprzętu w warunkach domowych. Nie zastąpi jednak konsultacji ze specjalistą. Lekarz prowadzący powinien indywidualnie wskazać ilość i długość tlenoterapii, natomiast w tym celu koncentrator Philips sprawdzi się doskonale.