To ważne

Kradzież samochodu na walizkę – jak się zabezpieczyć?

System Keyless, który został stworzony do bardziej wygodnego i komfortowego korzystania z samochodu stał się dla złodziei kolejną metodą oszustwa. W przypadku systemu bezkluczykowego otwierania samochodu, stosowanego w nowszych autach, złodzieje coraz częściej korzystają z metody “na walizkę”. Czym jest kradzież auta “na walizkę”?

Kradzież na walizkę

Wbrew pozorom metoda nie jest skomplikowana. Wystarczą do niego dwie osoby – jedna ze skanerem sygnału, a druga ze wzmacniaczem sygnału. Pierwszy złodziej stoi przy samochodzie, a drugi możliwe jak najbliżej miejsca, gdzie kluczyki mogą się znajdować (w przypadku posesji będą to drzwi lub okno). Złodziej ciągnie za klamkę i rozpoczyna się kradzież. Przy odrobinie szczęścia, jeżeli kluczyki są wystarczająco blisko wzmacniacza sygnału, oszustom uda się włamać do samochodu. Brzmi prosto? Tak faktycznie jest. Ponadto czas trwania akcji jest zaskakująco krótki – 6 sekund. Kradzież samochodu w 6 sekund jeszcze do niedawna wydawała się być niemożliwa, ale dzięki rozwojowi technologii poniekąd ułatwiamy pracę oszustom.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta na walizkę?

Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowych zasadach ostrożności, czyli jeśli to możliwe – parkowaniu samochodu w garażu. Warto też nie pozostawiać torebek, plecaków czy innych przedmiotów na widoku, np. na siedzeniu, ale ukryć je w bagażniku lub w schowku, aby nie zachęcać potencjalnego złodzieja do sprawdzenia ich zawartości. Są to uniwersalne metody.

Co zrobić, aby utrudnić zadanie oszustowi wyposażonemu w walizkę?  Podstawą ostrożności jest umieszczenie kluczyków czy sterowników od auta z dala od drzwi i okien mieszkania lub domu. Najlepsze miejsca to te w głębi mieszkania, ewentualnie na piętrze. Eksperci zalecają także zakup specjalnego futerału na kluczyki. Dostępne są również specjalne alarmy i zabezpieczenia do auta, wymagające odbezpieczenia przed uruchomieniem silnika.

Niestety żadna z tych metod nie daje nam 100% skuteczności przed kradzieżą. Technologia rozwija się szybko, a złodzieje nie próżnują i ulepszają swoje sposoby działania. Z tego powodu dobrze jest się ubezpieczyć.

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży pojazdu

Czasem nawet najbardziej wymyślne zabezpieczenia mogą okazać się zawodne. Dlatego należy przemyśleć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Tylko dzięki niemu w razie ewentualnej kradzieży nie zostaniemy z niczym. W starszych samochodach, które nie mają dla nas dużej wartości, często poprzestajemy na wykupieniu samego obowiązkowego OC. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy na pewno w przypadku utraty takiego pojazdu będziemy w stanie wyłożyć z dnia na dzień kwotę odpowiadającą jego wartości by kupić inne podobne auto. Jeśli poruszamy się nowym i kosztownym modelem, koniecznością powinno być wykupienie ubezpieczenia Autocasco, w ramach którego odszkodowanie wypłacone będzie także w przypadku kradzieży (AC). Warto pamiętać, że żeby ubezpieczyciel wypłacił nam odszkodowanie po kradzieży pojazdu, trzeba spełniać określone wymagania takie, jak:

  • zamknięte wszystkie szyby/okna,
  • posiadanie kluczyków i dowodu rejestracyjnego (jeśli zostały w samochodzie, może mieć wpływ na wysokość odszkodowania),
  • zostawianie włączonych systemów zabezpieczających.

Sprawdź wszystkie dostępne opcje ubezpieczeń i dobierz ochronę odpowiednią do swoich potrzeb. Dzięki temu nawet w razie kradzieży otrzymasz konieczne wsparcie.