To ważne

Jak prawidłowo holować samochód?

Nasze auto jest dla nas najlepszym środkiem transportu. Samochód jest niezbędny przy większych zakupach, czy łatwym i szybkim poruszaniu się po mieście. Niekiedy jednak może stać się dla nas źródłem problemu. Jeśli samochód ulegnie awarii lub przydarzy nam się kolizja, przy całym stresie związanym z daną sytuacją, będziemy musieli poradzić sobie z odstawieniem auta w bezpieczne miejsce. W tym momencie przyda nam się wiedza z zakresu holowania auta.

Tradycyjne holowanie czy laweta?

Po pierwsze pamiętajmy, że oba pojazdy biorące udział w holowaniu muszą mieć ważne ubezpieczenie OC. Pojazd holujący powinien dysponować większą mocą silnika i masą od pojazdu holowanego. Samochód holowany musi mieć sprawny układ  kierowniczy, światła oraz układ hamulcowy. W przypadku uszkodzenia któregoś z tych systemów, musimy zawsze wezwać lawetę. Podobnie w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów – wówczas zawsze warto zamówić lawetę. Przy takich skrzyniach w przypadku awarii silnika możemy ją łatwo uszkodzić, co pociągnie to za sobą znacznie większe wydatki. Nie należy holować także aut z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Podobnie postępujemy, jeśli nie możemy dostać się do wnętrza samochodu lub nie posiadamy sprawnej karty uruchamiającej silnik. Laweta okaże się niezbędna także w przypadku awarii na autostradzie, gdzie obowiązuje całkowity zakaz holowania.

Abecadło holowania

Jeśli już zdecydujemy się na tradycyjne holowanie możemy przeprowadzić je za pomocą linki holującej lub sztywnego holu. Przepisy regulują dystans między pojazdami – w przypadku linki jest to od 4 do 6 metrów. Przy zastosowaniu sztywnego łącznika, odległość musi wynosić maksymalnie 3 m. Zarówno pojazd holujący, jak i holowany muszą mieć włączone wyłącznie światła mijania. Pojazd holowany może mieć włączone specjalną lampę wysyłającą żółty sygnał błyskowy. Na jego tylnej szybie, z lewej strony montujemy trójkąt ostrzegawczy mocowany do ramienia wycieraczki. Kierowcy powinni pozostawać w kontakcie. Należy także wybierać trasy o mniejszym natężeniu ruchu. W terenie zabudowanym możemy poruszać się maksymalnie z prędkością 30 km/h, a w niezabudowanym 60 km/h.

Pomoc drogowa a ubezpieczenie

Jeśli będziemy potrzebować lawety, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi naszego ubezpieczyciela. Opcja holowania przysługuje nam w razie kolizji praktycznie zawsze – większość wariantów podstawowych Assistance to ma. Natomiast przy rozszerzeniu wariantu assistance możemy także zapewnić sobie holowanie po awarii, zwłaszcza gdy nastawiamy się na posiadanie pełnego pakietu ochrony na nasz pojazd w uzupełnieniu ubezpieczenia OC AC. Warto zatem przy zakupie polisy zorientować się, jaki jest zakres pomocy w tej kwestii i po jakich zdarzeniach będziemy mogli na nią liczyć.

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów usług Assistance. Zazwyczaj obejmują one zakres holowania już od 100 km do nawet kilkuset. Niektórzy ubezpieczyciele oferują taki minimalny limit holowania gratis. Ale w zależności od wykupionej wersji, możemy także uzyskać szerszy zakres, a nawet możliwość holowania bez ograniczeń na terenie naszego kraju. Warto rozważyć zakup takiego dodatkowego ubezpieczenia Assistance, bo sprawdzi się ono szczególnie dobrze na czas wakacyjnych wyjazdów. Obejmuje ono naszą podróż w kraju lub na terenie UE z gwarancją holowania auta 24h, a nawet autem zastępczym (w zależności od wybranego pakietu assistance). Jest to znaczne ułatwienie w takiej sytuacji.